Štítky:
Na této stránce se intezivně pracuje.
Bylo nebylo před 30-ti lety jistí lidé (kdo) někde a někdy v roce 1982 se dali dohromady a rozhodli se založit klub při (svazarmu? nebo mladých techniků?). Co se rozhodli i udělali. A tak za dobu minulou dokazali udělat věci pro lidi blízké (Bílcony), ale i pro lidi vzdálené (Parcony a Eurocon). A co dál u toho snad neskončíme!
Čím jsme prošli v datech a datumech (Ať každý zavzpomíná a své náměty posílá přes kontaktní formulář)
Jak vytvořit historii, aneb jak to bylo s ostravským klubem v časové linii
(a se spoustou černých děr v paměti, které může každý soudný člen KLF postupně doplňovat)
1982 napřed se sešli v knihkupectví na tehdejší Revoluční ulici v Ostravě čtyři bláhovci – Pavel Živný, který poskytl zázemí, Aleš Koval, který si myslel, že něco o sci fi ví (hlupák), Luboš Kusák, který o sci fi skutečně něco věděl (bohužel jej už nezajímá) a Jarda Struhala, (bohužel bývalá šedá eminence), který klubu ve své době mnoho prospěl. A že by stálo za to něco vymyslet. A vymysleli klub a scházeli se v klubovně n.p. Kniha v Ostravě Mariánských
1983 Díky Constance Vyhlídalové, Hance Havlíkové a konec, konců i Šárce Zemanové (zaměstnankyním a náměstkyni Černé louky) se klub uchyluje pod křídla výše jmenovaných a tam vydrží dloooouho. Proslulá první schůzka s anketou a v ní i s otázkou: „Jste ochotni se účastnit aktivně činnosti klubu ?“ A jedinou pravdivou odpovědí Ládi Kostihy (i když taky lhal….viz Leonardo) : „Ne, nejsem.“
1984 zjevení se ,dnes již mýtického, Luďka Buchlovského, díky němuž získal ostravský klub pravidelný přísun a dostatek polské Fantastyky, ale i kontakty na třetí nejstarší polský klub v Katowicích. Dodnes na něj vzpomínám (na Luďka), protože dal impuls k vytvoření přátelství, jaké nemá v českém fandomu obdobu. Mimo jiné, Ostraváci jezdí do Pardubic na Parcon, soutěží a bodují.
1985 Co já vím? Měli Jsme na návštěvách Ondru Neffa, Jardu Veise, Pavla Weigela, promítali jsme si i filmy a urputně se sbližovali s Poláky, což nebylo díky vedení československé společnosti příliš jednoduché.
1986 Malý krok pro lidstvo, ale velký krok pro klub, Leonardo nebyl jen renesanční velikán, ale i časopis KLF. Obálka Jiřího Kolátora, spolupráce Dittmara Chmelaře a dalších. Nemohu zapomenout na Cyrila Vltavského, člověka svázaného s režimem, ale fandícího nám, díky němuž se povedlo přesvědčit i holky z Černé louky a instituce, které by s tím nechtěly mít normálně nic společného (tak dělaly alespoň mrtvého brouka). A TAKY BILCON v Bílovci. To se Pavel Poláček bál, aby mu nebylo na jeho narozeniny smutno a tak to pojal ve velkém, klubovém 24 hodinovém stylu. A ono se to, sláva, ujalo. A jezdili Rak, Cholewa, Kasprowski, Rampas a mnozí jiní. (prosím doplňte)
1987 ani moc nevím, měl jsem jiné starost. Měli by doplňovat i jiní.
1988 velký rok ostravského klubu. PARCON na kolejích VŠB v Porubě. Výstava obrazů Káji Saudka a evropských vydavatelství SF na Černé louce. (Kája i na Parconu, což byla vzácnost, nikdy nikam, pokud možno, nejezdil) A konečně BILCON na téma Star Wars, kde exceloval Darth Vader (velmi uvěřitelný Luděk Jičínský)
2010 další velký rok ostravského klubu. Tricon akce mezinárodního rozsahu, kde se ve dvojměstí Českého Těšína a Cieszyna pořádali v rámci společné akce EUROCON, POLCON i PARCON a to vše za vydatné pomoci a spolupráci se Slezským klubem fantastiky v Katowicích.
© 2011 KLF Ostrava. All rights reserved.
You must be logged in to post a comment.